Hogyan válasszunk hokiütőt


10 perc olvasás

Még Jaromír Jágr sem tudna olyan jól játszani rövidebb hokiütővel. Ezért szánj időt arra, hogyan válassz hokiütőt, hogy ne kelljen görnyedned játék közben, és csökkentsd a törött ütők számát is. A hokiütő a kezed meghosszabbítása, amellyel megszerezheted álmaid pontjait.

Mi alapján válasszunk jégkorongütőt?

A megfelelő oldal

Mindig az alapján kezdd el a hokiütő kiválasztását, hogy melyik kezed van lejjebb, amikor fogod az ütőt. Ha a bal kezed van alul, válassz ennek megfelelően olyat, ahol a bal kéz alul van, ha a jobb kezed van alul, akkor válaszd a jobb kéz lent lehetőséget. Ez a tanács elcsépeltnek tűnhet, de a jégkorongütők sok jellemzői között könnyebben összezavarodhatsz, mint gondolnád.

Az ütő helyes tartása

A hokiütő hossza a játékos magassága szerint

A hokiütő hosszának kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont a játékos magassága. Általános szabály, hogy jéghokikorcsolya nélkül a tollon nyugvó ütő nagyjából az orr alá, együtt a korcsolyával pedig az áll alá érjen.

A hokiütő megfelelő hossza

Keménység (flex)

A keménység befolyásolja az ütő rugalmasságát és minden játékosnak másféle flex alkalmasabb. Míg a védők jobban játszanak normál és nagyobb flexszel, az alacsonyabb keménység segít a támadóknak, hogy összezavarják az ellenfél fejét. A szélsőségek azonban csak speciális esetekben jönnek jól, így a legnépszerűbb arany középút a 87-es flex.

A TOP 10 dolog, amire érdemes gondolni a hokiütő keménységének kiválasztásakor:

  1. Minden jégkorongozónak másként erősek a kezei, így nem biztos, hogy elsőre kiválasztod a megfelelő keménységet. Minél erősebb a játékos, annál nagyobbnak kell lennie a hokibot keménységének. A leggyakoribb flex a 85–87 tartományba esik.
  2. A lágyabb ütők alkalmasabbak a technikás játékosok számára. Különösen az utóbbi években az alacsonyabb 77–87-as keménység vált népszerűvé.
  3. A puhább hokiütők jobbak a technikai készségek fejlesztésére. Ezért különösen a fiatalabb jégkorongozóknak érdemes ezt választaniuk.
  4. A védők és az erős játékosok jobban értékelik a keményebb ütőket. A puha ütők hajlamosabbak a repedésre az ütközések és a kékvonalas ütések során.
  5. A puha ütő rugalmasabb és lövéskor meghajlik. Ha nem vagy olyan képzett technikailag, akkor lepattoghatnak róla a passzok. A technikás játékosok azonban nagyon élvezni fogják a puha ütőt.
  6. De még a túl kemény hokiütő választása sem szabadít meg a korong lepattanásától. A passzok ismét messzire pattannak az ütőtől és fájni fog tőle a kezed is. Ez azonban nem okoz problémát az erőre alapozó játékosoknak.
  7. Egy keményebb hokiütő sem bírja tovább, mint egy puhább ütő.
  8. Használat közben minden ütő lassan veszít keménységéből.
  9. Ha lerövidíted az ütőt, a keménysége nőni fog. Fiatal jégkorongozóknak nem ajánljuk a szenior ütők használatát, válassz közvetlenül a 16 éves korig serdülő intermediate ütők kínálatából, 13 éves korig a junior hokiütők közül vagy 8 éves korig a ifjúsági ütőket.
  10. Ha meghosszabbítod az ütőt, a keménysége csökkenni fog.

A hokiütők keménységét összehasonlító táblázat

Megjelölés
Keménység
A játékos életkora
A játékos magassága
A játékos súlya
30
3–5 év
89–117 cm
11–22,5 kg
35
4–6 év
102–124,5 cm
13,5–27 kg
35/40
5–8 év
119–137 cm
16–34 kg
45/47
7-11 év
124,5–145 cm
36–45 kg
50/52
10-13 év
132–155 cm
40,5–49,5 kg
60
11-14 év
132–162,5 cm
49,5–58,5 kg
67
12-15 év
137–167,5 cm
54–63 kg
75
13-16 év
145–170 cm
63–72 kg
77
14 éves kortól
165–180 cm
63–76,5 kg
87
14 éves kortól
167,5–185,5 cm
72–85,5 kg
95
14 éves kortól
170–188 cm
79–92 kg
102
14 éves kortól
175–190,5 cm
85,5–99 kg
112
14 éves kortól
180 cm-től
94,5 kg-tól

Kompozit vagy fa?

Egy faragott fadarabbal nem jutsz be az NHL-be. A minőségi fa hokiütők továbbra is helyet kapnak a játékosok szívében. De a modernebb kompozit hokiütők azonban több mint versenyképes ütőt képviselnek.

Kompozit hokiütők

Manapság már a kompozit ütőket részesíti előnyben a jégkorongozók szinte 96%-a minden szinten. Ha például egy városi ligában játszol, vagy csak rendszeresen ellátogatsz a befagyott tóhoz télen a barátaiddal, érdemes olcsóbb kompozit ütőt venni.

Ha professzionális játékos vagy lelkes amatőr, nyugodtan befektethetsz drágább kompozit hokiütőkbe is.

Fa hokiütők

A fából készült ütők a hagyományaikból húznak hasznot és számos hátrányuk van. A fából készült hokiütők nehezebbek, a fa toll felszívja a nedvességet, meglágyul, és maga az ütő hajlamosabb a lövés közbeni törésre.

Másrészt viszont a faütőknek vannak olyan előnyei, amelyeket a kompozit ütőktől nem tudsz megszerezni. A fa sokkal jobb érzést nyújt a koronggal való munka során, és ellenállóbb a hokiütőt eltaláló ütésekkel szemben is. A fő előnye azonban az igen kedvező ára, amely a fa hokiütőket tökéletes játékeszközzé teszi a hobbi és szabadidős hokisok számára.

Kick point vagy hajlítási pont

A modellsorok felosztása csak kick point szerint

Alacsony kick point: Bauer Vapor, CCM Ribcor és Warrior Covert, True HZRDUS, Sher-Wood Rekker.

Közepesen alacsony (hibrid) kick point: CCM JetSpeed és Warrior Alpha.

Közepes kick point: Bauer Nexus és CCM Tacks, Warrior Novium, True Catalyst.

Kick point a Bauer, a CCM a Warrior hokiütőknél

A kick point szorosan összefügg az ütő megfelelő keménységének kiválasztásával. Csak a hokiütő hajlítási pontjának és az ideális keménység megfelelő kombinációjának köszönhetően érheti el a játékos saját játékstílusából adódóan a megfelelő hokiütő kiválasztását.

A kick point vagy hajlítási pont az a pont a ütőn, amely a legjobban meghajlik lövés közben. A meghajlás arra szolgál, hogy energiát adjon át a játékosról a korongra. A megfelelő ütő kiválasztása a megfelelő hajlítási ponttal segíthet növelni a lövési sebességedet és az ütésed erejét.

A ütő beállítása vagy vágásakor a kick point elmozdulhat. Különösen a hajlítás középső pontjainál gyakori ez a probléma. Az alacsony vagy univerzális kick point alig mozdul levágás vagy beállítás során.

Alacsony kick point

Alacsony kick point

Az alacsony hajlítási ponttal rendelkező ütő alkalmas csuklóból induló vagy csapással történő gyors lövésekre. Leggyakrabban a támadók választanak alacsony kick pointot, de ez nem feltétlenül szabály.

Válassz a Bauer Vapor, CCM Ribcor és Warrior Covert, True HZRDUS, Sher-Wood Rekker modellek közül.

Közepesen alacsony (hibrid) kick point

Közepesen alacsony kick point

A hibrid kick point az univerzális ütőknél jellemző, amelyek egyre népszerűbbek. Ebben az esetben a kick point alkalmazkodik a játékos markolatához, és szükség szerint mozog. Az ilyen ütővel gyakorlatilag bármilyen pozícióból pontosan lőhetsz.

Válassz a CCM JetSpeed és Warrior Alpha modellek közül.

Középső kick point

Középső kick point

A középső kick point a tipikus hajlítási pont az erős pattanó lövéseknél, általában a körök között vagy a kék vonalról. A középső kick pointot a nagy energiájú lövések pontos célzására használják.

Választhatsz a Bauer Nexus és CCM Tacks, Warrior Novium, True Catalyst modellek közül.

A toll görbülete

Kaptál egy hokiütőt egy haverodtól, amelyet egy profi játékos használt? Ha nem vitrinben szeretnéd nézegetni, hanem játszani is vele, ne örülj előre, ez az ütő valószínűleg nem fog sok örömet szerezni.

Minden hokiütőnek más a görbületi pontja, és valami máshoz való hozzászokás, mint amivel egész életedben játszottál, maga a pokol. Érezni fogod a különbséget, amint először megérinted vele a korongot. A passzolás és a passzok fogadása is nehezebb lesz vele, és a lövések a kapu mögötti lécet érik majd a kapuba találás helyett.

Eltört a tollad? Tanácsot adunk hogyan cseréld ki a törött tollat újra.

A gyártók közötti tollgörbületek összehasonlító táblázata

Bauer
CCM
Warrior
True
Fischer
Winnwell
Sher-Wood
Easton
Salming
P92
P29
W03
T92.5
92
PS119
PP92
E3
11
P28
P28
W28
TC4
28
PS128
PP28
E28

P88
P40
W88
MC

PS188

E36

A Bauer hokiütő tollak görbülete

Bauer tollak görbülete

A CCM hokiütő tollak görbülete

CCM tollak görbülete

A Warrior hokiütő tollak görbülete

Warrior tollak görbülete

A profi játékosok a gyártó által méretre készített hokiütőket részesítik előnyben, mivel pontosan az igényeiknek megfelelően készülnek. Olyan kidolgozott görbülettel rendelkeznek, amilyen nincs egyetlen más ütőnek sem. Innen származik a hokiütőtoll görbületek szóbeli osztályozása, attól függően, hogy melyik hokis játszik az adott típusú görbülettel.

A klasszikus görbület, amelyek általában a szokásos kínálatban megtalálhatók, mindig nagyon hasonlóak, és az eredeti „Sakic“ megjelölésen alapulnak. A koronggal való játék és a lövések gördülékenyek, és elmondható, hogy a játékosok 95%-a ezzel a görbülettel játszik. A minimális különbség a nyak vagy a toll végén található részletekben található.