Hogyan válasszunk kapus lábszárvédőket


9 perc olvasás

A mamut kiválasztása a legfontosabb az egész kapus védőfelszerelésben. Egy jól megválasztott kapus mamut képes javítani a mozgáson, kényelmesebb és összességében javítja a kapuvédés szintjét. Ha még nem tudsz dönteni és nem vagy teljesen biztos a választásoddal, akkor ez a cikk neked szól.

A kapus mamutok kiválasztása előtt alaposan gondold át:

  • Milyen a védési stílusod?
  • Milyenek a kapusi képességeid?
  • Milyen kapusi ambícióid vannak?

Fontos tényezők a jéghokis kapus mamutok kiválasztáskor:

A dizájn nem véletlenül az utolsó helyen van feltüntetve. Nem azért, mert nem fontos, de nem szabad, hogy döntő tényező legyen. Még akkor sem, ha az NHL-es példaképed is olyan lábszárvédőket visel.

A kapus lábszárvédők mérete

Hogyan mérjük meg a lábunkat a kapus lábszárvédők kiválasztásakor

A legfontosabb tényező a mamut kiválasztásakor annak mérete. A méret hüvelykben van megadva és a következő három tényező eredménye:

  • A) A lábfej hossza
  • B) A lábszár hossza
  • C) A térdkalács és a comb fele közötti hossz

Ezt a három méretet add össze és megkapod a teljes hosszúságot, amelyet ha elosztasz 2,54-el megkapod a méretet hüvelykben.

(A + B + C) / 2,54 = a mamut becsült mérete hüvelyben megadva

Az „A“ méretet, a lábfej hosszát a gyártó a szabással határozza meg. Ha az nem felel meg a kapusnak, akkor más típusú modellt kell választania. Választáskor figyelembe kell venni, hogy használata során a mamut puhul és ráül a korcsolyára.

A „B“ méret, a lábszár hossza a mamut kiválasztásakor a legfontosabb. Kulcsfontosságú szerepe van a boka és a térdközép közötti távolságnak a mamut kiválasztásakor. Itt fontos, hogy a térd pontosan illeszkedjen a számára kialakított helyen. Ezt csak behajlított térddel terpesz-állásban tudod megállapítani és korcsolyával együtt. Új mamut vásárlásakor az a legjobb, ha a térd a védő alsó harmadába illeszkedik, mert a mamut idővel megereszkedik és leül.

A „C“ méret, a térdtől a combközépig változó és a saját kényelemérzet és a kapusnadrág hossza is befolyásolja. A térdtől való hossz általában 18-20 cm és találkozhatunk +1’ vagy +2’ megjelölésekkel is, amelyek azt jelentik, hogy a lábszárvédő a comb fölött egy illetve két hüvelykkel hosszabb a normál méretnél.

A térd felett hosszabbított lábszárvédő jó szolga, de rossz gazda. Nem szabad, hogy a mamut akadályozza a kapust a korcsolyázásban. Enyhe hosszabbítás nem akadályozza a kapust a mozgásban és csökkenti a két mamut közötti rést. Néha még le is zárja a kapus hajlított térdű terpeszét. A jó mozgásképesség miatt azonban nem jó ötlet meghosszabbítással kompenzálni a kapus ízületi mozgástartományát. A tökéletes butterfly-stílus nem mindenható.

A kapus lábszárvédők alakja

A szokásos „párnázott“ és „deszka“ típusokat az új hibrid típus egészíti ki. Ez a típus a kettő között van valahol.

Annak ellenére, hogy a különböző formájú mamutok tulajdonságai is különböznek, nincs konkrét típus, amely megfelel egy bizonyos játékstílusnak. Ez inkább egyfajta preferencia.

Kapus lábszárvédők „kispárnákkal”

A „párnázott mamutok“, azaz a puhább kapus lábszárvédők a többet korcsolyázó kapusoknak előnyösek. A mamutra két töréspont jellemző. Ezeknek köszönhetően jobban engednek és feszesen illeszkednek a kapus lábán. Jellemző rájuk a térden lévő „kispárnás" elülső rész. A mamut puhább belseje jobban csillapítja a korongot, amely ezáltal a kapusnál marad és nem pattan vissza a pályára. Általában ezek a mamutok kényelmesebbek és általában kezdő kapusoknak javasolják.

betony2.webp

A másik típus a „deszka”, azaz a kemény lábszárvédő, csak egyetlen külső töréssel jár vagy anélkül. Az ilyen mamut képességét főként slide során használhatod ki, amikor a mamut szerkezetének köszönhetően nagyobb erőfeszítés nélkül az élére fordul. A kapusok az ilyen típusú mamutot nem kötik túl szorosan a lábhoz, hogy helyettük dolgozzon. Ezen típus kifejezett előnye a belső mag keménysége, amely messze visszapattintja az ütéseket a kapusról. A ilyen típusú mamut lehetőségeinek maximális kihasználásához szükséges egy bizonyos fokú jártasság a kapu területén. Középhaladó és tapasztaltabb kapusok számára ajánlott.

A hibrid típusú mamut valahol a „párnázott“ és a „deszka“ között van. Keményebb, de egy vagy két párnás résszel rendelkezik és ezáltal mindkét típus előnyét kombinálja. Ez a típus megfelel a nem meghatározható stílusú kapusok számára.

A lábszárvédők formája a boka törésének szögében és merevségében is különbözik.

Egy tompább szög és egy erősebb törés közelebb ülteti a mamutot a kapuskorcsolya hegyéhez. Ilyen típusú törési formát a bokánál általában a kemény mamutoknál találunk. Ezt a tulajdonságot figyelembe kell venni, mert befolyásolhatja a kapus korcsolyázását.

Derékszög a törésben és puhább kivitel, ezek a puha mamutok jellemzői. A mamut a lábfejre ül és bizonyos mértékig együtt mozog a korcsolyával.

A kapus mamutok ára és osztályozása

A gyártók általában három árkategóriás mamuttal számolnak. A döntéskor, hogy melyik minőséget és árkategóriát válaszd, mérlegelni kell a saját kapusi képességi szintedet és az ambíciókat is. Minden típusú és formájú kapus lábszárvédőnél találsz minden típusú árkategóriát.

A kapus lábszárvédők alsó osztálya

A kezdők és a gyerekek számára létező legalacsonyabb szint. Előnyük az alacsony beszerzési ár és a kényelmesebb kivitel. A felső kategóriákkal ellentétben ezek kevésbé kifinomult anyagokból készülnek. Ilyen árkategóriás mamutokat nálunk az Intermediate, a Junior és a Kezdő kategóriákban találsz.

A kapus lábszárvédők középszintű osztálya

A közepes árkategória a legnépszerűbb és kielégíti a hobbijátékosok, a juniorok és a félprofik igényeit is. A legmagasabb kategória tulajdonságait és előnyeit kínálja, de nehezebb anyagú gyártási kivitelben. Ezek általában még ellenállóbbak és hosszabb életűek is, mint a profi kategóriás anyagok. A középkategóriás mamutok nagyobb terhelés (heti 3 vagy több jégpálya) esetén is jól szolgálnak és élettartamukkal megelőzik a legmagasabb szintet.

A közepes árkategória valóban széles körűen elérhető választékkal rendelkezik. Választhatsz közülük szinten minden fő mamutot gyártó márkánál, mint a Bauer, a CCM, a Warrior, vagy Brian’s.

A kapus mamutok magasabb szintű osztálya

A legmagasabb szint a professzionális kapusok számára készül, és a legnemesebb anyagokból készül. Alacsony súlyú és nagyon jó funkcionalitást kombinál, például a csúszós felületek alacsony súrlódási szintjét. Az ezen a szinten lévő mamutokat általában kézzel gyártják Kanadában és gyakran a játékosok egyéni igényeihez is igazítják őket. Hátrányuk a rövidebb élettartam és a többszörösen magas ár a középkategóriához képest. Mivel szinte csak kizárólag a legnívósabb versenyeken játszó profi játékosok használják, így ezeket nem találod meg a kínálatunkban.

A kapus mamutok dizájnja

A mamut dizájnja ugyan fontos, de a funkciót egyáltalán nem befolyásolja. Semmiképpen ne válassz mamutot a kedvenc NHL kapusod szerint. Nem biztos, hogy neked is megfelel, amely meg fog látszódni a teljesítményeden, és a játékból szerzett élményen is.

Használt kapus mamut?

Számos hobbi kapus használt mamutot vásárol. Miért ne, hiszen vitathatatlan előnye természetesen az alacsony ár. Viszont a mamut kopásra hajlamos és az anyaga fokozatosan elhasználódik. Idővel fokozatosan elveszíti a csillapító és védő tulajdonságait.