Bauer Prosharp Advantedge - Forradalom az élezésben
Fedezd fel a forradalmi Prosharp Advantedge élezőgépet. Nincs több várakozás a boltban. Mostantól kényelmesen élezheted a korcsolya pengéket otthon vagy bárhol útközben.
Amikor körülbelül 30 évvel ezelőtt elkezdtem teniszezni, a fal melletti játék az edzés szokásos része volt. És falak mindenhol voltak. Fal minden teniszkomplexumban volt, és nagyon jól helyettesítettea megtelt pályákat és a túlterhelt edzőket. Ugyanakkor ez volt a legolcsóbb módja a teniszezésnek –ingyen és partner megszervezése nélkül. Nagyon jól emlékszem, hogy mindig biciklivel igyekeztem az iskolából a teniszpályához, és mielőtt megérkeztem, csak arra gondoltam, legyen szabad fal, legyen szabad fal. És lehetőleg, legyen szabad a salak felőli oldal. A túloldalon ugyanis aszfalttal borított falunk volt, amin a hőség miatt repedések és nagy buborékok voltak, amin rosszul pattant a labda. Ez tényleg nem volt kellemes. Amikor a fal szabaddá vált, már repültem is, és addig ütögettem rajta, amíg csak meg tudtam emelni az ütőt. Sokszor arra gondoltam magamban, hogy egyszer majd csak ledől a fal az ütésektől, amiket én adok. Persze ez soha nem történt meg.
A falon is gyakorolhatod a szervákat.
Utáltam a falon átrepülő a labdákat, mert messze a fűben kötöttek ki, ahol csalán volt. Amit viszont szerettem, az a tény, hogya fal soha nem mondott semmit, nem rontott el semmit, és hűséges partnerem volt, ameddig csak játszani akartam. Később fokozatosan abbahagytam a fal látogatását. A nagyobb edzői bázisnak, a több pályának és nem utolsósorban az utánunk következő lustább generációnak köszönhetően kiürültek a falak. Ma már nem sok van belőlük a teniszpályákon, és ha van is, akkor többnyire elhanyagoltak, üresen állnak. Ez pedig nagy kár. A fal ellen játszani bármely életkorban van értelme. A fal abszolút ideális partner a tenisz gyakorláshoz. A tenisz pedig elsősorban gyakorlásról és több millió megjátszott labdáról szól.
A falakat gyakran elhanyagolják és nem tartják karban. Mit lehet edzeni a falnál?
Szinte bármit. Az alapvető ütésektől a röptékig, adogatásokig és ütésekig. A falra a teniszhálón kívül különböző formák vannak festve, amelyekre célozva javíthatsz a pontosságon. A technika mellett kiválóan gyakorolható a mozgás, az észlelés, a koordináció, az időzítés, a reakció a különböző típusú lepattanókra stb. Ráadásul minden gyorsított tempóban történik. A fal jelentősen gyorsabban adja vissza neked a labdát mint az ellenfél.
Ha azt kérdezed, hogyan lehet a falra leütést gyakorolni, akkor ez nagyon egyszerű. Először elütöd el a labdát a földre körülbelül 1,5 méterrel a fal előtt. A labda felpattan a földről, nekiütközik a falnak, és gyönyörű, magas, lob-szerű ívben repül a felhők közé. Ezután ismét a földbe lövöd, mintha a hálónál állnál, és az egész addig ismétlődik, amíg csak bírod lélegzettel. Én nagyon élveztem ezt a gyakorlatot, és mindig lenyűgözött, hogy egy ilyen közönséges fal hogyan szolgálhat összetett célokat.
Backhand a falon. Kettesben jobb, mint egyedül.
Tudtad, hogy nem csak egyedül játszhatsz falra? Vigyél magaddal egy partnert és játsszatok szögben egymásra szépen keresztben. Szórakoztató, és ez már rendelkezik a háló feletti játék paramétereivel, mert a labda megfelelő késéssel ér el hozzád. Ez ugyan egyfajta squash-tenisz, de ártani nem árt. Felváltva is játszhattok egymás után, ahol a játékosok minden ütés után cserélnek. Még nagyobb kihívást jelentő gyakorlatok közé tartozik a játék úgy, hogy az egyik játékos távolabb van a faltól, a másik játékos pedig közelebb van a falhoz. Egy ilyen gyakorlat már nagyon jó koordinációs képességet és reakciót igényel. Különböző versenyeket is érdemes kipróbálni egy bizonyos pont eltalálásában, akár egy pontra, akár a háló feletti megengedett magasságban. A lehetőségek végtelenek, és saját kreativitásodnak nincsenek határai.
Az egyik változat a „squash-tenisz“, ahol két játékos játszik. Javítsd a kondíciódat bármely életkorban.
Amikor a falnak játszol, a lábad ezerrel mozog. Nyilvánvaló tehát, hogy a fal hatása a tapasztaltabb játékosokra is pozitív hatással lesz, legalább erőnléti szempontból. Még azt is mondhatnám, hogy a fal ellen való játék haszna a felnőtt játékosok számáranagyobb lehet, mint a gyerekeknél. Ha felnőttként már elsajátítottad a technikát, akkor tisztán a teljesítményre koncentrálhatsz. Pontosan tudod, mikor játszottad technikailag jól az ütést. Nem áll fenn annak a veszélye, hogy több ezer labdát adjunk a falnak helytelen technikával. A fal mindig úgy adja vissza a labdát, ahogy azt eltaláltad. A fal valójában a Te minőségedet tükrözi. Minél jobban játszol a fal ellen, annál jobbat fogsz játszani.
A fal ellen való játék legnagyobb előnye az a magabiztosság, amellyel visszaadja a labdákat. Előfordulhat, hogy ez nem mindig sikerül egy normális játékban egy igazi partnerrel. Minden teniszezővel bizonyára számtalanszor előfordult már, hogy remek formában érkezett edzésre vagy egy közös gyakorlásra. De a probléma a másik oldalon volt, amikor a partnerednek volt rossz napja. Ugyan legyőzted 6:1, 6:0-ra, de nem sokat játszottál. Büszke vagy, hogy győztél, de reálisan egy ilyen meccsel vagy edzéssel nem fejlődsz sehova. Nagyon elégedetlenül távozol valójában, és abban a pillanatban jól jönne egy legyőzhetetlen fal a közelben.
Olvasd el azt is, hogyan befolyásolják az érzelmek a teljesítményt a teniszben.
Az egyik ok, amiért manapság üresek a falak, az a tény, hogy a fal ellen játszani kemény munka és kissé talán unalmas. Emlékszem, amikor a falnál szenvedtem a röptékkel. Majd csak tinédzser koromban tanultam meg ezeket igazán. Kis- és felső tagozatos diákként azonbana falnál is edzettem őket, és a csuklóm égető fájdalma több egymás utáni röptézésnél nem felejthető el. Itt is igaz, hogy a fal azonnal visszaadja neked a labdát, ígya test összes izmának lényegesen kevesebb ideje van regenerálódni és gyorsabban elfárad. Izomégés, állandó légszomj és ájulásérzés. Mindez napirenden van, amikor a fal ellen játszol. És ez baj?
Szerintem nem, ellenkezőleg. A komfortzónából való kilépéstől való vonakodás a kortárs sportok (és általában az emberiség) egyik legnagyobb problémája. Mindenki azt akarja, hogy minden tökéletes legyen. Edzés az ideális időben, ideális körülmények között, ideális hangulatban, ideális szellemi és fizikai jólétben. Amint valami elromlik, fenyegetve érezzük magunkat. De soha nem fogunk eljutni sehova, mert valójában egy meccsen sokszor semmi sem ideális, és ha nincs meg az önfegyelmünk a váratlan akadályok leküzdéséhez, akkor el is felejthetjük a magasabb szintű teniszezést.
A fizikai fejlődés elve különösen az, hogy a testet stressz helyzetbe hozzuk, ami ezt követően védekező reakciót vált ki az adott testrész, érzékszervek, psziché erősítésével stb. És a falnál állandóan stresszben vagy! Soha nem fogod legyőzni a falat, és ez csak a te akaratodról és fejlődés utáni vágyadról szól.
A röpték nagyobb kihívást jelent az ütések közötti rövidebb idő miatt.
A tenisz egyéni sport, és ha képes vagy csak magadra és a teljesítményedre koncentrálni, akkor a fal ellen való játék hátrányai nem is tűnnek hátránynak. Azonban, ha összehasonlítjuk a pályán való játékkal valós ellenféllel, akkor valami hiányzik a fal ellen játék esetén. Amikor a fal ellen játszol, valakit zavarhat, hogy nem lát és nem tapasztal sikert a nyert labdából, játékból, szettből és meccsből. Ráadásul, zavarhat, hogy nem látod, hová esne a labda, és megfosztanak az olyan lelkes pillanatoktól, mint a piszkos vonal kitisztulása egy szép fonák után.
Amikor a fal ellen játszol, akkor legfeljebb csak magaddal beszélhetsz. Bár a pszichológiában az önmegvalósítás egyik egészséges módjának tartják az önmagunkkal való beszélgetést, de semmi sem helyettesítheti a partnerrel való beszélgetést egy jól eljátszott rövid játszmáról vagy egy szép visszaadásról. Azonban, ahogy fentebb említettük, ketten is játszhattok a falnál, és így közvetlenül a játék közben is beszélgethettek egymás mellett vagytok.
Érdekelnek a teniszhúrokkal kapcsolatos mítoszok és hiedelmek?
Összegezve, meg merem jósolni a teniszfal aranykorszakát, amely akkor következhet be, ha egy ügyes vállalkozó újjáélesztené azok elavult funkcionalitását. A 21. században élünk, ahol nincs hiány modern, ráadásul viszonylag olcsó technológiákból. Szóval el tudom képzelni, hogy valaki kitalálna egy ultramodern teniszfalat a jelenlegi generáció számára. Egy ilyen falat meg is lehetne világítani. Mindenféle szenzor és érzékelő lehetne a belsejében. Reagálna a találatokra, a lövések sebességére és a labda forgására. Ezt követően ezeket az adatokat lehetne szimulálni és visszajátszani egy virtuális pályán, ahol megmutatják, hogy egy ilyen labda valószínűleg hová, milyen sebességgel, milyen forgással és milyen magasan pattan. Kiváló például az adogatás begyakorlásához. Mindezek az adatok egy falra szerelt, törésbiztos üvegképernyőn jelennének meg.
A falon lehetne egy hangszóró és egy virtuális edző, amely különféle statisztikákat mutatna az eltalált labdáról. Nyomon követné a játékos mozgását, és elemezné a technikáját, a split-step lépések minőségét, a mozgáskoordinációt, a reakcióidőt és a lendítési sebességet. A kísérő hang jobb teljesítményre ösztönözhetné és motiválhatná a játékost. Egy külső USB-re is lementhetné az adatokat, amelyet minden játékos magával vinne, és a falhoz csatlakoztatna. Lehetnének más érzékelők a felületen, amelyek elemzik a lépések számát, hosszát, ütemét stb. Ez őrülten hangzik? Lehet, de el tudom képzelni, hogy Kínában vagy Japánban már van valami hasonló. A fiatal játékosokat pedig könnyebben felemelheti a kanapékról és a mobiltelefonok képernyőjéről egy ilyen „videojáték” fal.
Akkor most vissza a földre. A fal elsősorban sztereotípiákról és gyakorlásról szól, amelyeket nem mindenki tud elviselni. Ma már kevesen bírják ki a falat egy óráig ütögetni, amíg szét nem szakad a labda és elégedetten hazamenni. De ha hiányzik egy partner, vagy megteltek a pályák, ne félj a falnál játszani. Főleg az egészséges mozgásról és egy jó kis izzadásról van szó. Nem azt mondom, hogy a fal a tenisz megváltása, és nem lehetsz meg nélküle. De néha kiegészítésként vagy pár perces bemelegítésként senkinek sem árt. Most már csak egy dolog van hátra. Találni kell egy működőképes falat.