Hogyan lehet bejutni az NHL-be? Nem csak drafton múlik


14 perc olvasás

Az NHL-be vezető út nem csak a draftról szól, hanem sokkal nagyobb kihívást jelent. A cikkünkből megtudod, min kell keresztülmenniük a játékosoknak, hogy valóra váltsák álmaikat.

Milyen hosszú az út a feltörekvő csillagok számára az NHL-ig? Tényleg van nyert ügyük van a játékosoknak, ha bejutnak az NHL-drafton? Mivel hamarosan kezdődik az NHL, beszéljünk egy kicsit arról a folyamatról, amelyen a 18-21 éves tehetségeknek végig kell menniük, hogy megvethessék a lábukat a világ legrangosabb hokiligájában. Ugyanis nem csak az NHL-draft helyezésen múlik.

NHL Scouting Combine: Fiatalok górcső alatt

Az NHL Scouting Combine az első fontos lépés azon játékosok számára, akik szeretnének bejutni az NHL-be. Ez egy 1 hetes rendezvény, ahová meghívják a 100 legjobb fiatal hokist, akiket draftjelöltként tartanak számon. A játékosok nem csak fizikai teszteken vesznek részt, hogy ellenőrizzék a kondíciójukat, hanem interjúkon is, amelyek segítenek feltárni a jellemüket és a stressztűrő képességüket. Minden csapat képviselői részt vesznek az egész folyamatban.

Először is a fiataloknak át kell esniük egy orvosi vizsgálaton, majd 11 fizikai teszt következik. Tesztelik a fogás- és karerőt, az elrugaszkodási erőt, a gyorsaságot és az állóképességet. Ezek a tesztek segítenek a csapatoknak értékelni, hogy a játékosok mennyire állnak készen az NHL követelményeire.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-1.webpScouting Combine. Forrás: thehockeynews.com

A Scouting Combine túlnyomó része a játékosok és a klubok képviselői közötti beszélgetés. A csapatok igyekeznek minél pontosabb információt megtudni a játékos viselkedéséről. És nagyon érdekes kérdéseket tesznek fel, hogy megszerezzék ezeket az információkat: ”Hogyan írnád le a kék színt?” Nézzen fel az égre, válaszolta az egyik játékos. „Hogyan értékeled az Uber-sofőröket?”  vagy "Ha a hadseregbe mennél, mesterlövész, ápoló vagy pilóta lennél?", "Ha állat lennél, mi lennél?".

A 2023-as Scouting Combine-on nagy felháborodást okozott egy kérdés, amelyet az ötödik helyen kiválasztott David Reinbacher kapott a csapatok képviselőivel folytatott egyik interjúja során. "Azt mondták, képzeljem el, hogy egy hajó kapitánya vagyok, és egy ellenséges hajót kell bombáznom, de a csapattársaim az óceánban úsznak. Azt válaszoltam, hogy nem tennék ilyet, a csapattársaim ott vannak, hogy nem ölném meg őket. De mondták, hogy muszáj, mivel ez egy parancs. Megismételtem nekik, hogy én nem tennék ilyet. Ez tényleg nem volt a legjobb téma," mesélte az osztrák védő, akit végül a Montreal Canadiens választott ki.

A fizikai tesztek és az interjúk során nemcsak a játékos jégre vetített lehetőségei derülnek ki, hanem az is, hogy mennyire felkészült mentálisan az NHL kihívásaira. Minden kérdés, legyen szó személyes életértékekről vagy bizarr forgatókönyvekről, mint David Reinbacher esetében, segít a csapatoknak jobban megérteni, hogyan reagálnak a játékosok a stresszre és a nyomás alatti helyzetekre. A Scouting Combine nem csak a számokról és a statisztikákról szól, hanem arról is, hogyan gondolkodnak a játékosok és hogyan kommunikálnak. Sok fiatal számára ez egy kulcsfontosságú lépés az álmaik megvalósításához vezető úton.

NHL Draft: Elismertség garancia nélkül

Az NHL Draft a jégkorong sport egyik legnagyobb eseménye a feltörekvő tehetségek, az újságírók, a nagyközönség és maguk a klubok számára is. A draftot minden év júniusában tartják, és a fiatal tehetségek számára ez az első lépés a legjobb hokiliga felé. A klubok számára ez lehetőség arra, hogy olyan kulcsfontosságú tehetségeket szerezzenek, akik biztosíthatják a szervezetük jövőbeli sikereit. 

Az NHL drafton a csapatok 7 fordulóban összesen 224 játékost választanak. Minden fordulóban 32 játékos kerül kiválasztásra, mivel mind a 32 csapat választhat. Ezeket a választásokat a csapatok egymás között cserélhetik is. 

A csapatok választási sorrendjét a csapatok szezonbeli ranglistája határozza meg. Azok a csapatok, amelyek nem kerültek be a playoff-ba, részt vesznek a draft sorsolásán, ahol az első, második és harmadik választást sorsolják ki. A legrosszabb csapatnak van a legnagyobb esélye az első választásra, de ez nem garantált. Ennek a csapatnak körülbelül 18,5% esélye van arra, hogy megnyerje az első választási lehetőséget. Más csapatoknak a helyezésük alapján fokozatosan csökken az esélye – minél jobb a szezonbeli eredmény, annál kisebb a sorsolás esélye. E három helyezés kisorsolása után a fennmaradó helyezéseket az előző szezonban elért ranglisták alapján határozzák meg. Egy csapat egy ötéves időszak alatt legfeljebb kétszer nyerheti meg a draft sorsolást.

Bez-nazvu-1200-x-860-px.webpDavid Reinbacher. Forrás: ledevoir.com

Az egyes klubok szemszögéből nézve ez az eredmény az évek kemény munkájának, a potenciális tehetségek gondos felkutatásának eredménye. A hokis toborzók munkája a játékosok teljesítményének elemzéséből áll, akár a nemzeti csapatok versenyein, akár az európai vagy észak-amerikai bajnoki mérkőzéseken. Például megpróbálják megfigyelni a játékosok szokásait vagy a stressztűrő képességeit.

A draftba bekerülő játékosok igyekeznek javítani a pozíciójukat a szezonban, és megmutatni tehetségüket a junior világbajnokságon vagy az elismert Hlinka Gretzky Kupán, ahol az NHL toborzók szemet vethetnek rájuk. A bekerülés a draftba a hosszú távú munka jutalma, és minden játékos gyermekkori álma, de a draft nem garantálja egyetlen játékosnak sem az NHL-be jutást. Ez lényegében csak a küzdelem kezdete a felállásban elfoglalt helyért.

Fejlesztő táborok

Bár úgy tűnhet, hogy a játékosok a draft után egy pillanatra megnyugodhatnak, ennek pont az ellenkezője igaz. Júliusban a csapatok fejlesztő táborokat tartanak, ahová az összes draftolt játékosukat meghívják, nemcsak az aktuális draftról, hanem a korábbi évekből is, és a már aláírt szerződéssel rendelkező, nem draftolt játékosokat is. Több, nem szervezethez kötődő és nem draftolt játékos is meghívást kap a fejlesztő táborba. 

A fejlesztő tábor lehetőséget ad az újoncoknak, hogy megismerjék a szervezetet, annak felépítését, az edzőket és a klub filozófiáját. A játékosok nemcsak magát a játékot ismerik meg, hanem a csapat által képviselt értékeket, valamint a játékosok viselkedési és munkamódszereit is a szervezetben. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-2.webpLA Kings development tábor. Forrás: lakingsinsider.com

A játékosok jégen és szárazon is edzenek. Az edzők általában jégen történő teszteléssel, készségfejlesztő edzésekkel, korcsolyázással és pozíciós játékfejlesztéssel foglalkoztatják őket. Az edzők olyan tevékenységeket tanítanak a játékosoknak, amelyek segítenek nekik javítani a teljesítményüket és alkalmazkodni a profi jégkorong gyorsabb tempójához. A tábor végén a játékosok általában összehasonlító mérkőzést játszanak egymással. 5 az 5 elleni, vagy 3 a 3 elleni játék formájában. 

A jégen kívül a játékosok különböző szemináriumokon és workshopokon vesznek részt. Ezek a szemináriumok olyan témákkal foglalkoznak, mint a táplálkozás, a felépülés, a mentális ellenálló képesség és a stressztűrés. A fiatal játékosok megtanulják, hogyan kell megfelelően gondoskodni a testükről és a lelkükről, hogy kezelni tudják a profi sportolók nehéz szezonját és életvitelét.

Azok a játékosok, akik a fejlesztő táborban jó benyomást tesznek, meghívást kaphatnak a főtáborba, ahol lehetőségük nyílik arra, hogy versenyezzenek a főcsapatba kerülésért. A főtáborban találkozhatnak a csapatok legnagyobb sztárjaival, és megmérkőzhetnek a legjobbak legjobbjaival.

A development camp az NHL kapuja, ahol a játékosok összemérhetik magukat más tehetségekkel, és megmutathatják képességeiket. Az itteni edzés nemcsak fizikailag megterhelő, maximális erőt, kitartást és állóképességet követel, hanem nagy hangsúlyt fektet a mentális felkészülésre is. A játékosoknak le kell küzdeniük a korlátaikat, meg kell birkózniuk a nyomással és folyamatosan fejlődniük kell, ami erős mentalitást és összpontosítást igényel. A tábor azonban nem csak a munkáról és az akadályok leküzdéséről szól. Ez egy nagyszerű lehetőség arra is, hogy a legjobbaktól tanuljanak.

Rookie Challenge

Ráadásul a csapatok rendszerint szeptemberben rendeznek versenyeket, ahol az újoncok a főszereplők. A versenyeken az egyes csapatok ígéretes fiataljai (prospects) mérkőznek meg egymással. Ez egy olyan esemény, amelyet elsősorban olyan fiatal játékosok számára terveztek, akiket nemrég draftoltak, próbaszerződéssel rendelkeznek, vagy csak próbálnak helyet szerezni egy NHL-csapat állandó felállásában. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-3.webpRookie Challenge. Forrás: vegashockeyknight.com

Ezeken a versenyeken a játékosoknak lehetőségük van arra, hogy megmutassák tehetségüket versenykörülmények között. Az NHL Rookie Challenge játékstílusa nagyon pörgős és intenzív, mert minden játékos bizonyítani akar, és harcolni akar a csapatba kerülésért. Ugyanakkor az edzők gyakran figyelemmel kísérik a játékosok fejlődését a fejlesztő tábor óta. Ez azt jelezheti, hogy a játékos képes megfogadni a kapott tanácsokat, és felhasználni azokat a további fejlődéshez. Végül, de nem utolsósorban az is szerepet játszik, ha a játékos következetesen teljesít, és minden helyzetben lehet rá számítani, és bármilyen kiosztott szerepet képes ellátni a csapatban.

Fő edző táborok: Üdvözlet a sztárok között

A fő edzőtáborban nemcsak azok a játékosok vesznek részt, akik már aláírták szerződésüket az NHL-csapatokkal, hanem azok is, akik a fejlesztő táborok és rookie versenyek  során hívták fel magukra a figyelmet. Nem hiányoznak innen az olyan játékosok is, akik úgynevezett próbaszerződéssel rendelkeznek. Az újoncok közvetlenül összemérhetik magukat a csapatok sztárjátékosaival, és értékes tapasztalatokat szerezhetnek tőlük.

A játékosok számára a fő edzőtábor nagyon stresszes, de ugyanakkor izgalmas időszak. A tehetségek megpróbálnak jó benyomást kelteni, és kiérdemelni a helyüket a játékoskeretben. Meg kell mutatniuk, hogy nem csak a bátorság és a tehetség van meg bennük, hanem azt is, hogy képesek alkalmazkodni az NHL magas fizikai és mentális követelményeihez. Minden edzés, minden gyakorlat és minden felkészülési mérkőzés fontos. Minden részlet dönthet a jövőjükről.

A fő táborban a csapat már a következő szezonra hangolja a formáját, és szeptember folyamán több felkészülési mérkőzést is tartanak, ahol a keret szélén álló játékosok meggyőzhetik a vezetőséget ügyességükről . Érdemes megemlíteni, hogy a játékosoknak teljesen felkészülten kell érkezniük a táborba, hogy teljes erőbedobással tudjanak edzeni és játszani.

És hogyan tovább?

Az NHL-ben óriási a konkurencia, és a több tucatnyi prospect játékos csak egy kis töredéke képes kiérdemelni a helyét az első csapatban. Milyen sors vár tehát a legtöbb játékosra, akik nem kerültek be a fő csapatba?

Őket többnyire az AHL ligában található egységekbe küldik, ahol figyelik a játékosokat az NHL-szervezeten belül. A hokisok az alacsonyabb ligában való szereplést szükséges rosszként élik meg. Kisebb fizetést kapnak, busszal járnak a meccsekre, ahol hosszú, akár 6 órás utakat is megtesznek. A ligában minden játékos tudja, hogy kevés az NHL-es hely, ezért a jégen lévő játékosok között van egyfajta önzés. Nem könnyű végigjárni az AHL-t és egy osztállyal feljebb lépni, és nem minden játékosnak adatik meg ez a szerencse. Sok olyan játékos van, aki soha nem jut el a hokivilág csúcsára.

A fiatal játékosok visszatérhetnek az amerikai és kanadai juniorligákba vagy az európai férfi ligákba, ahol további tapasztalatot szerezhetnek és több jégen töltött időt kapnak. Martin Nečas például a draft után inkább a cseh ligát választotta az AHL helyett. Az AHL-ben játszó játékosokkal ellentétben azonban azoknak a játékosoknak, akik európai pályákon játszanak, még arra sincs lehetőségük, hogy a fő csapattal edzenek. Néha előfordul, hogy az AHL-es játékosok lehetőséget kapnak arra, hogy például egy edzőtábor során az alapcsapattal gyakoroljanak.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-4.webpDavid Jiricek az AHL-ben. Forrás: sport.cz

Sok játékos visszatér az NCAA egyetemi ligába is, ahol az aktív tanulást a legmagasabb szintű jégkorongozással kombinálják. 

Az NHL-be sokféleképpen lehet bejutni, de egyik sem könnyű. Azoknak a játékosoknak, akik valóban be akarnak jutni, nemcsak a tehetségükről kell tanúbizonyságot tenniük, hanem a fáradatlan szorgalomról, kitartásról és a kudarcok leküzdésének képességéről is. Csak a legjobbak és a legkitartóbbak jutnak be az NHL-be. És még így sem nyugodhatnak meg – a konkurenciával teli környezetben folyamatosan bizonyítaniuk kell a minőségüket, hogy megtarthassák a helyüket. Minden részlet és minden mérkőzés döntő lehet. A fiatal tehetségek útja az NHL-ig gyakran kanyargós és küzdelmes, de ezek a kihívást jelentő tapasztalatok olyan igazi játékosokat teremtenek, akik készen állnak arra, hogy megküzdjenek az elitben elfoglalt helyükért

Szereld fel magad a következő NHL-szezonra

Régebbi cikkek