A 10. generáció óta eltelt 3 év után, és érkezik a piacon lévő legnépszerűbb teljesítményorientált ütők 11. generációja. A Babolat Pure Drive ütőcsalád 30 éves fennállása során erős pozíciót épített ki magának, de fokozatosan kezdte elveszíteni azt a különböző konkurens modellek megjelenése miatt.
Hogyan lesz képes az új Babolat Pure Drive GEN11 versenyezni a kemény konkurenciával szemben? Ebben a kettős értékelésben két csúcsmodellt vizsgálunk meg. A legnépszerűbb a Pure Drive 300 grammos változata és a kisebb fejjel rendelkező 305 grammos Pure Drive 98.
A Babolat Pure Drive ütőcsalád mindig is a kék számos árnyalatának egyikében jelent meg. Az ütő legtöbbször sötétkék volt, fehér Babolat-csíkokkal a fején. Az évek során azonban a dizájn megváltozott, és a világoskék is többször is felragyogott a kereten. Az idén megjelent Babolat Pure Drive 30th Anniversary speciális évfordulós kiadás is ezt bizonyítja.
A 2025-ös újdonság gyöngyházfényű kék színben ragyog metalízával, sötét tengerészkékkel kombinálva. Szépen néz ki, de legyünk őszinték. Egy kicsivel több merészség nem ártott volna. A konkurens ütők e tekintetben gyakran sokkal merészebbek, és nem fektetnek akkora hangsúlyt a tervezés folytonosságára. Említsük csak meg a Wilson Blade modelljét, amely valóban egyedi kialakítású minden egyes generációban.
Legalább egy kis friss apró részlet látszódik a keret nyakán. A Drive feliratot egy vékony piros vonal veszi körül, ami egy kicsit feldobja az ütőt, de ezt nem fogod észrevenni, csak közelről. A Babolat Pure Drive 98 GEN11 verziója egy kicsit tovább megy ebben a tekintetben. Hogy megkülönböztessék a többi modelltől, a francia mérnökök a fej tetején piros húrvezetőkkel látták el.
Így amikor meglendíted az ütőt, az ellenfeled őrjöngésig provokálhatod. Mint a torreádor a bikát piros selyemmel. Csak az a kár, hogy a 300g-os modellnél nem más színű (világoskék) a húrvezetők ezen része, mint az előző modellnél.
Az úgynevezett bumper guard, vagyis az ütőfej védelme ismét a keret 3. és 9. órájáig terjed ki. A Pure Drive 98 GEN11 modellnél ez a védett szakasz kissé rövidebb, hogy jobban illeszkedjen a kisebb keretméretekhez.
Amit egy kicsit elkeserítőnek találtam, az a nulla erőfeszítés az innovációt illetően, legalábbis a húrvezetők és a fejvédelem tekintetében. A fent említett bumper guard kialakítása is megegyezik az előző generációs 2021-ben kijött ütőével. Ebből egy dologra lehet szükségszerűen következtetni. A Babolat a régi elemek felhasználásával igyekszik minimalizálni az ütők gyártási költségeit.
Amikor az új Head Extreme 2024 ütőkre gondolok, felcsillan a szemem. Az Extreme ütők pl. átlátszó húrvezetőkkel érkeztek. Ami talán elsőre apró részletnek tűnik, de végső soron még távolról nézve is egyedivé és frissé teszi az ütőt. A kedvenc mottóm: „Az ördög a részletekben rejlik.”
Itt azonban nem kapod meg azt a képzeletbeli ördögöt sem, akár mit is csinálsz. És így az egyetlen ördög itt én vagyok, mert kritizálom a nem létező új részleteket és a vizuális innovációra tett minimális erőfeszítéseket. Olyan, mintha egy új autómodellt vásárolnánk, tudva, hogy valójában pontosan ugyanúgy néz ki, mint a néhány évvel korábbi, csak más színű. És talán más a motorja.
Az új Babolat Pure Drive GEN11 néhány régebbi technológiával van felszerelve, amelyeket a Babolat Pure Aero 2023 ütő korábbi verzióiból vagy modelljeiből is ismerhetünk. Az FSI Power optimalizálja az ütőerőt és az általános ütéserősséget még akkor is , ha a sweetspoton kívül találod el a labdát. A HTR System egy speciális összetételű elrendezéssel fokozza a keret robbanóerejét.
Az Elliptical Frame, ahogy a neve is mutatja, az elliptikus vázszerkezetre utal. A hagyományos vázformához képest akár 20%-kal növeli az ütő merevségét. Az új ütőkön már nincs viszont a régebbi SWX Pure Feel technológia a tiszta labdaérzetért.
Az utolsó technológiai innováció az NF2 Tech 2.0. Ez a technológia a Babolat Pure Aero 2023 ütőből származik, azonban ez egy új, második generáció. Miben rejlik a varázslata? Flax Tape 2.0 lenvászon csíkok helyezkednek el a nyak meghatározott pontjain, amelyek csillapítják a nem kívánt rezgéseket, javítják az ütő általános hangzását és a labdaérzetet.
Hasonlóan működik, mint egyes Wilson vagy Tecnifibre ütőkeretek habtöltete. Ez azonban nem töltőanyag, hanem a váz kiegészítő borítása vagy megerősítése ezzel az anyaggal. Ez a borítás logikusan a váz visszafogottabb érzetét eredményezi a jobb kényelem érdekében.
Játszottam eleget a Babolat Pure Drive ütőkkel. A régebbi modelleket több generáción keresztül használtam, úgy 16 éves koromtól körülbelül 35 éves koromig. Játszottam az ütő meghosszabbított változatával is, amely még több erőt adott a labdáknak.
A Babolat Pure Drive GEN11 standard 685 mm hosszú változata 645 cm2 fejjel rendelkezik, 16x19 húrkiosztással, 320 mm-es kiegyensúlyozással, a váz keménységét 66 RA-ra csökkentették, és a lendítési súly a húrokkal együtt 320 kg.cm2 körül mozog.
A kielégítő lendítési súly a szélesebb, 23-26-23 mm-es vázzal kombinálva hozzájárul az ütő kiváló stabilitásához és általános merevségéhez. És minél stabilabb és merevebb a váz, annál több könnyű energiát termel az ütő.
Hogyan nyilvánul ez meg a játékban? A ütőtől ismét úgy repül a labda, mint egy csúzliból, ahogy azt a Pure Drive-tól megszoktuk. A jól bevált Babolat RPM Blast 1,25 mm húrral kombinálva az ütő stabil teljesítményt nyújt az alapvonalról indított ütések széles skáláján.
Valamilyen okból kifolyólag a Pure Drive-ot régebben jobban élveztem a fonákütésnél, de fokozatosan felépítettem velük egy szilárd forhand alapot, és a helyzet megfordult. Úgy éreztem, hogy ezekkel a keretekkel erősebb, stabilabb és magabiztosabb lett a tenyeres ütésem. Kicsit hiányzott a spin jobb megközelíthetősége a fonák ütésnél.
Elég valószínű, hogy az ütő meghosszabbított változata volt az, ami korábban segített nekem az erőteljesebb kétkezes fonákütésben. Mellesleg most is szerepel a kínálatban a hosszabb verzió.
A Pure Drive terméksorozat egyik jellemzője a furcsa ügyetlensége. Nem tudom, hogy a váz formája, a szélesség vagy az egyensúly miatt van-e, de ezeket az ütőket lassabban irányíthatónak érzem. Az általam mért, mindössze 309 kg.cm2 lendítési súly a 300 g-os modellnél ugyan nem erre utal, de vannak hasonlóan nehéz és kiegyensúlyozott konkurens keretek, amelyek gyorsabbak a lendítésben.
Valószínűleg a keret szélesebb profilja miatt. Nekem úgy tűnik, hogy az ütő kerekebb fejformája és kisebb kivágása kicsit nagyobb légellenállást okoz. Érdekes, hogy ez különösen szervánál mutatkozik meg, akkor úgy érzem, hogy valami fékez.
Még 2021-ben rámutattam, hogy a Babolat Pure Drive ütőket nem elsősorban a pörgetést kedvelő játékosoknak tervezték. Számukra ott van a Pure Aero ütősorozat. Ezek a sötétkékek jobban szeretik a közvetlenebb játékstílust, túl sok pörgetés nélkül. Nem csoda, hogy Karolina Pliskova az ütők egyik fő nagykövete.
Kemény ütések oldalról, minimális erőfeszítés a labda lelassítására és kompromisszummentes támadó tenisz. Erről híresek ezek az ütők. Bumm, bumm, leütöm vele a fejed... na ennyi elég is. Csak egy kicsit kár, hogy az ütők nem láttak több innovációt a mai tenisz sokszínűségét tükröző irányba.
Mint általában, a forhandnek nagyobb a mozgástere, mivel a testtől távolabb kell játszani, és néha kihívást jelent egy ilyen kemény és erőteljes keretet irányítani. Ezeknek az ütőknek az ereje egyszerűen óriási. Legjobban a kemény cseréknél élvezem őket, vagy olyan helyzetekben, amelyek úgymond feltöltenek. Röviden, az ellenfél dob egyet a pálya közepére, és a Pure Drive segítségével öröm egy ilyen ütést eltakarítani.
Lehet, hogy úgy hangzik, mint egy ősrégi közhely, de a Babolat Pure Drive GEN11, akárcsak a régebbi generáció, talán a legkönnyebben játszható ütő oldalütésnél. A labdák rendkívül könnyen pattannak le ezekről az ütőkről. Ráadásul viszonylag kis erőfeszítéssel még gyorsabbak is lehetnek. Ez az egyik oka annak, hogy korábban annyira szerettem őket.
A Pure Drive ütők könnyedsége, egyszerűsége, mégis hatalmas ereje mindig is képes volt nagy károkat okozni az ellenfél játékában. Egy Góliát erejű óriás is állhatott velem szemben, és mégis képes voltam szó szerint agyonverni kemény ütéseimmel.
Az alapütéseknél, ahol a labda sebessége az ellenfél ütésének tempójából ered, nagyon könnyű erőt generálni. A statikus szerváknál egy kicsit jobban küzdök a gravitációval. Az is lehet, hogy a szervám technikája miatt, úgyhogy nincs ok a pánikra.
A francia Giovanni Mpetshi Perricard idei ATP Tour szereplése azonban bizonyítja, hogy a Pure Drive ütők ismét a piac legerősebb keretei közé tartoznak. Mindössze 19 éves, és a szervája normál eléri a 230 km/h vagy annál is nagyobb sebességet.
Már a modell neve is azt sugallja, hogy ez egy kisebb, 630 cm2 fejmérettel rendelkező ütő a jobb általános pontosság érdekében. De a különbségek a fent említett 300 grammos változathoz képest még messze nem értek véget. A váz súlya 305 g húrozás nélkül. Kicsit jobban a fejre kiegyensúlyozott 325 mm-re, és a húrminta is új, 16x20-as, sűrűbb, mint a régebbi, 2021-es modellé a jobb pontosság és labdairányítás érdekében.
A keret szélességében és alakjában elég jelentős különbségek vannak. A keret változó szélességű 21-23-21 mm. A fej tetejétől mérve, a fej oldalán 3 óránál és 9 óránál. Az utolsó szám a keret szélességére vonatkozik a nyaknál. Keménysége 67 RA körül van.
A legjelentősebb különbség a Pure Drive GEN11 többi változatához képest azonban a keret alakja az ütőfej felső részén. Körülbelül 3 illetve 9 órától felfelé a keret elölről nézve négyszögletes/lapos. Ez az élesebb forma fokozatosan átmegy egy lekerekített formába, amely az ütőfej középpontjához közelebb, a hegynél helyezkedik el. Ennek a megoldásnak egyetlen célja van - stabilizálni az ütőfejet a sweetspot optimális ütési helyén. A modern teniszben ez a pont az ütőfej felső részén található, nem pedig az ütő közepén, ahogy azt gyakran tévesen tüntetik fel.
Ahogy a paraméterek alapján várható, a Babolat Pure Drive 98 GEN11 szilárdabb játékélményt nyújt, viszonylag érezhető nehézség árán. Vigyázat! Ez nem jelenti automatikusan azt, hogy a labda jobban repül ettől a nehezebb ütőtől. Éppen ellenkezőleg. Az ereje ugyanolyan vagy alacsonyabb, mint a 300 g-os, nagyobb fejű változatnál, de az ütő érzetre mélyebb, és az általános visszajelzés hangsúlyosabb.
Maga a viselkedése visszafogottabb, és a kezedben koncentráltabb energiát érzel, amelyet pontosabban át tudsz adni a labdának. Az eredmény jobb labdakontroll a gyors lendítés során, valamint pontosabb labdahelyezés.
Ez az érzésre keményebb viselkedés valamivel kevesebb toleranciát eredményez a pontatlan találatokkal szemben. Ha jól találod el a labdát, ahogyan kell, akkor az nem fog annyira elrepülni az ütőről. A kisebb fej és egy extra rövid húr miatt a spin potenciál is gyengébb. Azonban gyorsabb és lazább lendítést kell kifejlesztened, hogy átjuss a háló felett.
Az én szemszögemből nézve a Babolat Pure Drive 98 GEN11 tapasztalt és versenyjátékosok szűkebb csoportjának készült, akik számára a 300 g-os, nagyobb fejű modell egyszerűen szinte túlságosan magától is játszó.
Mindkét ütő nagyon hasonlóan viselkedik a hálónál, a könnyebb, 300 g-os, nagyobb fejű modellel könnyebb játszani. Ennek a keretnek a könnyebb kezelhetősége és a labdára történő gyorsabb energiaátvitel különösen a gyors reakciójú röptéknél érezhető. És bárki, aki tisztességes szinten játszik párosban, tudja, hogy nincs sok idő a kényelmes ütőlengetésre. Egy gyors, rövid húzás és találat. Kész. Az ellenfél szedheti a labdát.
Ebben a tekintetben a Babolat Pure Drive 98 GEN11-et kissé nehézkesnek és az ütés tisztaságát igénylőnek találom. Más a helyzet a leütésekkel, ahol azért lehet értékelni az ütő nagyobb összsúlyát és pontosságát.
A leütéseknél általában a lábak végzik a fő munkát a szemekkel együttműködve. Ha mindezekre képes vagy, akkor a Babolat Pure Drive 98 GEN11 kiváló minőségű és pontos ütésekkel jutalmaz. A legfeszültebb páros mérkőzéseken azonban gyakran egy-két jól megjátszott vagy éppen ellenkezőleg, elrontott ütés dönti el a különbséget.
A Pure Drive ütőknél a buktató egy kicsit az érzékelési képesség. Vagyis történelmileg mindig is így volt. A legújabb generáció azonban az érzékenyebb játékosok számára valamivel jobb kapcsolatot kínál a kar és az ütő között. Maga a keret keménysége hajlamosítja őket egy keményebb teniszstílusra.
Azáltal, hogy a visszajelzés nagyon gyors, azt jelenti, hogy a rezgésnek egy teljesen más frekvenciatartománya van, mint az alacsonyabb merevségű kereteknél. Minél keményebb a keret, annál rövidebb a labda és a húrok közötti érintkezés időtartama. A keret azonnal reagál a labdával való érintkezésre, és a tenyér, az ujjak, a kéz és az egész kar rövidebb idő alatt erősebb impulzust kap az ütésből.
Így kevésbé érzed úgy, hogy irányítod a labdát. Ahhoz képest, hogy milyen kemény a keret, ez azért nem olyan szörnyű. A rugalmasabb keretek előnye, hogy hosszabb ideig játszanak a labdával. Az új Pure Drive GEN11-esek a váz nyakában található vászoncsík-technológiának köszönhetően javítják hírnevüket az érzet kategóriában. Ezt különösen akkor láthatod amikor védekező ütéseket, rövid ütéseket játszol vagy a hálónál ütsz.
Most egy kicsit piszkálom a franciákat. Véleményem szerint a Babolat az egyik legkonzervatívabb teniszfelszerelés-gyártó a mai teniszvilágban. Az elmúlt évek dicsőségét használja ki, de így a tűzzel játszik. Ha nem lenne Carlos Alcaraz és Holger Rune, nem sokat tudnánk az ütőikről.
A világteniszben a Babolat ütők kezdenek a negyedik hegedűs szerepébe kerülni. Ez azért van, mert csak 3 ütőcsaládjuk van, amelyek minden egyes frissítéssel csak minimálisan haladnak előre. A Babolat mottója: „Miért változtassuk meg azt, ami működik?” De a konkurencia nem alszik. A konkurencia folyamatosan újít és a technológiai lehetőségek határáig feszegeti a teniszfelszereléseket.
Számomra személy szerint a Babolat Pure Drive GEN11 standard változata 645 cm2 fejjel és 300 g-os súllyal azért jobban elviselhetőbb és élvezetesebb. Ez az a fajta teniszütő, amit felveszel és nyugodtan játszol vele. Nem kell túl sokat gondolkodni a találat pontosságán a kívánt eredmény eléréséhez. A fő húzóereje még mindig a nagyon könnyű erőben és a kiváló stabilitásban van.
Mindkét ütő jól működik mind a támadó, mind a védekező stílusú játékban. De azért inkább legjobban alkalmasak az alapvonalról történő ütéshez. Nem találok bennük kifejezetten hátrányt. A 98-as változat pontosabb, szilárdabb, de viszonylag nagyobb erőfeszítést igényel a játékostól minden egyes ütésnél.
Talán csak a pörgetés tűnik olyan laposnak, de engem személy szerint nem zavar annyira. Ezt figyelembe kell venni, és ismétlem, a pörgetés nem a legfontosabb dolog ezeknél az ütőknél. A Babolatnak véleményem szerint egy kicsit más utat kellene követnie a jövőben. Mondjuk úgy, hogy meredekebbet.
Jó lenne, ha a Babolat egy modernebb keretet hozna létre, amely a mai összetett teniszütők világában az oldalról történő ütéseknél azért változatosabb játéklehetőségeket kínálna. Más márkák is próbálkoznak ezzel, és elég jól csinálják. Új ütősorozatok, új keretek, újfajta csillapítás stb. A gyártók gyakran többet játszanak azzal is, hogy az ütőket jobban a kézre egyensúlyozzák a könnyebb kezelhetőség érdekében. Ezt itt egy kicsit hiányolom.
Ha régóta rajongsz a Babolat Pure Drive ütőcsaládért, ne várj forradalmat. Pontosan azt kapod, amit szeretnél. Ez a régebbi tulajdonosok számára csak jó dolog lehet. De a potenciális új vásárlók számára ez inkább csak egy újabb tisztességes teljesítményű ütő. Kicsit azért kár, hogy ez nagyon hasonlít arra, ami itt már többször is előfordult a múltban. Csak más színben.
Értékelési magyarázat:
Szerző: Michal Bayerl