A padel szabályai és miben különbözik a tenisztől


6 perc olvasás

A padel egy dinamikusan fejlődő ütősport, amely első látásra a tenisz és a squash elemeit ötvözi. Ismerd meg a padel szabályait, és fedezd fel a tenisztől való különbségeket.

A mexikói Enrique Corcuera volt az első, aki 1960-ban padel-pályát épített, és felfedezte ezt a csodálatos sportot. Épített egy kisebb teniszpályát, de bosszantotta, hogy a labdák a szomszédokhoz repültek, ezért falakat épített a pálya köré. A teniszütők túl nagy erőt generáltak, ezért barátaival rövidebb faütőket készített. Ezt követően a sportág átterjedt Spanyolországba, ahol tovább nőtt egészen a mai népszerűségéig. Jelenleg a padel nagy fellendülését tapasztaljuk Európa-szerte.

A padel pályák a teniszpályákhoz hasonlóak, de falakkal vannak körülvéve.

Mi is az a padel?

A padel egy izgalmas ütősport, amely a squash és a tenisz legjobb tulajdonságait ötvözi. Ez egy olyan sport, ahol egyszerre találsz szórakozást és élvezheted a társaságot. Minden korosztályú és képességű ember játszhatja. Még a teljesen kezdők is azonnal tudnak padelt játszani és élvezni fogják, ezért is olyan különleges.

A padelpálya nagyon hasonlít a teniszpályához, mivel középen háló van. A teniszhez hasonlóan a játékosoknak a labdát az ütővel kell az ellenfél felére játszaniuk. A padelpályát üveg- és hálófalak szegélyezik, amelyek a játék részét képezik. A falak a játékterület részét képezik, és a játékosok az üvegről vagy a hálóról visszapattanó labdát tovább játszhatják, hogy tovább tartsák a játékban. A játékot általában négy játékos játssza.

A tenisz és a padel közötti különbségek

Mint említettük az előbb is, a padel nagyon hasonlít a teniszhez. Amint megnézed az első padelmérkőzést, azonnal észreveszed a teniszhez való hasonlóságát. Mégis, rengeteg különbség van, amelyeket most be is mutatunk.

  • A pálya mérete: A padelpálya kisebb, mint a teniszpálya. Nem egyformák a pályajelölők.
  • A pálya üveggel és hálóval való körülkerítése: A falak a játék részei.
  • Padelütők: Rövidebbek, és nincs rajtuk húrozás.
  • Padel labdák: Kisebbek, még ha nem is úgy néznek ki, és kisebb a bennük lévő nyomás.
  • Szervák: Derékmagasság alatt szerválnak, nem pedig a fej fölött, mint a teniszben.
  • Taktika és technika: A padel nem annyira az ütések sebességén alapul, mint a tenisz.

A padel szabályai

Számolás

A számolás nagyon hasonlít a teniszhez. Tehát ha van tapasztalatod a teniszben, akkor csak meg kell tanulnod az apró különbségeket, egyébként semmi sem lephet meg.

  • Pontok nyerése: A padelben akkor kapsz pontot, ha a labda kétszer érinti a földet. Vagy ha egy játékos a hálóba játssza a labdát. Vagy ha egy játékos a labdát egyenesen a pályán kívülre játssza vagy közvetlenül a falra, anélkül, hogy a földről pattanna fel.
  • A szettek száma: A teniszhez hasonlóan a játékot két győztes szettre játsszák. Ezért egy-egy mérkőzésen legfeljebb három szettet lehet játszani. Az első két szettet nyerő páros nyer.
  • Szett megnyerése: Az a páros, amelyik az első 6 játékot megnyeri (5:5-nél 7 játékra játszanak), megnyeri a szettet.
  • Tiebreak: Ha a szett állása 6:6, akkor tiebreaket játszanak 7 pontig (ha a tiebreak állása 5:5, a tiebreaket kétpontos különbségre játsszák).
  • Pontok számolása egy játékban: A játékban a pontok ugyanúgy kerülnek számolásra, mint a teniszben: 15, 30, 40, game. 40:40-nél aranylabdát játszanak (a fogadó páros választja ki, hogy az ellenfél melyik oldalra adogat).
  • Térfélváltás: A párok a páratlan számú játszmáknál (1., 3., 5., 7. stb.) váltogatott oldalon játszanak.
  • A szervák száma: A szerválónak 2 szervája van.

A játékszabályok

  • Szervák: Alulról, keresztben az ellenfél oldalára. A szerválónak egyszer az alapvonal mögé kell ejtenie a labdát, és a derék szintje alá kell érkeznie.
  • Falak a szerváláskor: Ha a labda közvetlenül vagy a lepattanás után éri el a hálót, akkor az hibás szerva. Ha azonban a labda lepattanás után találja el az üveget, a játék folytatódik.
  • Szervák fogadása: A fogadó a labdát a földre érkezés után játssza meg, nem pedig a röptéből. A játék során már lehet használni röptét is.
  • Falak a játékban: A játékban a játékos a hálóról vagy az üvegről való lepattanás után is megjátszhatja a labdát, amennyiben az először a földet éri. A hálóra vagy az üvegre történő közvetlen ütés hibának számít.
  • A saját térfélen való játék a falakkal: A játékos a labdát a saját térfelén közvetlenül az üvegre játszhatja, és onnan az ellenfél térfelére vezetheti. A saját térfélen a hálóba játszott labda hibának számít.
  • Ütések a kereten kívülről: A játékos elhagyhatja a pályát, és a kereten kívül is megjátszhatja. Ez a helyzet akkor áll elő, amikor a labda a hátsó üvegről lepattan és átrepül az oldalfalakon. A játékos kifuthat és megjátszhatja a labdát, mielőtt az másodszor is lepattanna.

Ha érdekel a padel, és szeretnéd kipróbálni, segítünk kiválasztani neked a padel felszerelést az ütőktől kezdve a labdákon át a cipőkig. Csak tekintsd meg a padel tanácsadásunkat.

Régebbi cikkek